Knihy které mohu doporučit pro rodiče dětí od miminek po předškoláky

S nadšením mohu doporučit naprosto skvělou knížku Montessori batole od Simone Daviesové. Je v ní krásně popsáno snad všechno co je potřeba vědět pro montessori na doma, ale i o montessori školkách. Jasně, stručně, s fotografiemi pomůcek a aktivit. Nejen jak připravit montessori prostředí doma, ale i mnoho praktických rad pro výchovu, pro každodenní a běžný život. Kniha je nejužitečnější pro rodiče batolátek, ale mnohé se dá aplikovat v kterémkoliv dětském věku.

Podobná kniha s podobným obsahem. Také skvělá. Je v ní více obrázků a méně textu. Tedy vhodnější pro ty, co mají méně času.V knize mimo jiné jsou krásně přehledně rozepsány sensitivní období.

Výborná a velmi užitečná počáteční kniha. Maminkám miminek ji mohu doporučit. Skvělé tipy jak miminko rozvíjet, jsou zde i pěkná doporučení jak dítěti doma připravit prostředí. Dozvíte se, co dítě pro poznávání světa a svůj rozvoj v tomto věku potřebuje.Další skvělá kniha na stejném principu z oblasti kosmické výchovy - tedy 100 námětů, jak poznávat hravou formou, zkoumáním a pokusy přírodu, zeměpis, fyziku, dějiny, čas atd. Za pomoci montessori pomůcek, ale i takových, které si můžete vytvořit. Doma i v přírodě.

Velmi praktická kniha pro rodiče, kteří nemají čas dlouho pročítat teorii. Co dvoustrana to jedna názorná fotografie s popisem jedné aktivity z praktického života, pro rozvoj smyslů, rukodělné a tvořivé aktivity, rozvoj jemné a hrubé motoricky a jazykových schopnoství. Kniha je plná skvělých nápadů a tipů. 

Kniha na stejném principu, se zaměřením na rozvoj jazykových schopností - aktivity pro rozvoj řeči, motoriky,  přípravu a učení psaní, kreslení, rozvoj sluchového vnímání, hry se slovy, rými, písmeny. Kniha obsahuje i celou abecedu psacích písmen, která jsem mohla vystřihnout, zalaminovat a syn si je mohl obkreslovat smazatelnou fixou.

Další naprosto parádní kniha, která vysvětluje vše kolem montessori pedagogiky. Dozvíte se se i jak to vypadá v montessori školce a škole. Opět množství fotografií, text je členěn tak, aby zaujal a kniha se četla velmi dobře a rychle. Jsou zde citáty z knih Marie Montessori, rozhorory s rodiči, dětmi a učiteli, přehledně popsané zásady, příklady aktivit a názorné fotografie. Jsou tu návrhy na aktivity: praktické, sensorické, jazykové a matematické.

Tlustá kniha bez fotografií, pro ty co zajímá podrobnější a hlubší vysvětlení vědeckých základů montessori pedagogiky, metod a nástrojů, které rozvoj jednotlivých vloh (souvislosti např. s pohybem, vnímáním, psaním, čtením, řečí, počítáním, kreslením, hudbou či náboženstvím) podporují.

Knihy které doporučuji pro rodiče školáků

Pro osnovy na prvním stupni můžete využít mnohé i z knih pro předškolní děti. Obzvláště pro rozvoj jazyka, čtení, psaní, matematiky, poznávání světa - prvouka. Skvělé jsou knihy 100 aktivit montessori a knihy Montessori konkrétně.

Filmy a dokumenty

Na youtube je velké množství videí s návody. Kvalitní dokument a zároveň v češtině je například tento

Velmi krásný je film Maria Montessoriová natočený na motivy jejího života. I přesto, že je zde její životopis někdy trochu upravený, můžete při něm s krásným zážitkem pochopit její dobu a myšlenky a principy její pedagogiky. Je to strhující film, který Vás chytne za srdce.

Stručná tenká čtivá knížečka, kterou přečtete jedním dechem. Je nejen inspirací pro učitele MŠ, ale rodiče se z ní dozví během pár hodin čtení, jak to vypadá v montessori školce.


Pěkně napsaná, stručná, tenká kniha o dětech v prepubertálním věku v dnešní době. Na mnoha stránkách nic nového, ale jistě stojí za přečtení, protože o této věkové kategorii toho zatím bylo napsáno velmi málo. Pokud seTuto knihu napsala Marie Montessori, je tedy z její doby. Je to teoretická kniha plná jejích velmi zásadních myšlenek. Je to jedno z jejích stěžejních děl.

Kde dále hledat další inspiraci

Internet je plný montessori námětů. Nejznámější studnice nápadů všeho druhu je Pinterest. Tam když si zadáte klíčové slovo montessori, popř. montessori math a další témata, česky nebo anglicky, vždy získáte velké množství tipů jak s dětmi pracovat. Podobně užitečné jsou i Facebookové montessori skupiny, kde členky shromažďují i množství souborů ke ztažení zdarma nebo prodávají jimi vyrobené pomůcky či starší, které už nepotřebují.


Může být skvělou inspirací pro rodiče domškoláků. Nepřijde mi úplně reálné, že by měl běžný pracující rodič školních dětí čas na většinu aktivit zde popsaných, obzvláště když je potřeba ještě stihnout úkoly. Přesto je tato kniha i tak užitečnou inspirací jak rozvíjet děti montessori pedagogikou, podporovat zvídavost, vzbudit zájem o poznávání světa, a zjistíte, že někdy stojí za to si čas udělat.

Tato knížka je podrobnější a je skvělá pro rodiče, kteří uvažují o montessori školce. Dozvíte se jak kvalitní montessori školku poznat a dostanete odpovědi na otázky ohledně toho, jak se montessori školky liší od běžných školek. Co, proč a jak.Tyto velmi užitečné knihy jsou velkého A4 formátu s mnoha fotografiemi a popisy a postupy. Pro mnohé aktivity je zde podrobný postup doprovázený fotografiemi krok po kroku. Jsou výbornou inspirací a učebnicí nejen pro učitele, ale i pro rodiče, kteří doma s dětmi chtějí pracovat pomocí montessori pomůcek a postupů.


Tato kniha vyšla už v roce 1971. Není tedy psaná moderní formou. Přesto je velmi hodnotná, protože poskytuje velmi dobré a přesné návody, jak se s dětmi učit látku probíranou ve škole v jazyce, matematice. Rodičům dětí v montessori školách osvětlí, jakým způsobem se jejich děti ve škole učí. Jim, ale i rodičům dětí z běžných ZŠ pak může s kvěle pomoci při domácím doučování.